wtorek, 29 stycznia 2013

Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 7


Latarnia Morska na wyspie Faros (Aleksandria)


Aleksandria
16 kwietnia 33r. p.n.e. Aleksander Wielki na podbitej ziemi odmierzył krokami teren 30 x 7 stadionów (5370m x 1253m), a kapłan posypał jego ślady mąką jęczmienną. Miało to zapewnić przychylność bogów. Na tym obszarze miała powstać Aleksandria. Aleksander sam zaplanował zabudowę miasta. Wyznaczył miejsce na agorę i plac targowy. Określił usytuowanie świątyń i którym bogom mają być poświęcone. Kazał wybudować na rafie wyspy Faros latarnię morską. Aleksandria stała się kwitnacym miastem, liczącym 600 000 mieszkańców. Przybywali tu studenci do nowego uniwersytetu. Chorzy przychodzili do znakomitych lekarzy. Przyjeżdzali dyplomaci, kupcy i nawet turyści. Eksportowano głównie szkło, papirus i len.

Wygląd latarni
Aleksander Wielki zmarł w 323r., a latarnię zaczęto budowąć 23 lata później. Na fundamentach o wymiarach 30 x 30m wznosił się zwężający się ku górze prostopadłościan o wysokości 71m. Na prostopadłościanie stała druga część wieży, ośmiokątna wieża o wysokości 34m. Na samym szczycie umieszczona była rotunda, w której były urządzenia świetlne. Nad rotundą był kulisty dach wsparty na kolumnach, a na jego szczycie stał Zeus. Całość miała wysokość 130m. Dolne części wieży poprzedzielane były 14 sklepieniami. Wewnątrz zbudowano szeroką rampę. W środku wieży był szyb od piwnic do urządzeń świetlnych. Ściany zewnętrzne były z białego marmuru. Budowa kosztowała 800 talentów (było to 20 800 kg srebra i odpowiadało dzisiejszej sumie 3,5 mln dolarów).

Pierwsza latarnia morska
Latarnia w Aleksandrii była pierwszą latarnią morską. W urządzeniach świetlnych palono żywicę i olej. Zwierciadło skupiało i odbijało światło. Przez 1000 lat latarnia pozostała nienaruszona. Dopiero w 769r. n.e. zawaliła się podczas trzęsienia ziemi. W 1477r. sułtan Mameluków Kait Bey wybudował na jej fundamentach twierdzę, która stoi do dziś. Kiedy zbudowano latarnię morską nie istniała jeszcze nazwa na nią więc nazywana była od miejsca, w którym stała, Faros.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz