wtorek, 29 stycznia 2013

Cuda NATURY, czyli co pięknego zielone ofiaruje


Nowe siedem cudów natury – projekt wyboru siedmiu nowych cudów świata zaproponowany przez szwajcarską fundację New7Wonders. Wyboru dokonują internauci.
Internauci z całego świata w plebiscycie na nowe cuda świata natury mogli głosować na 261 kandydatów (podzielonych na 7 kategorii) w 222 państwach do 7 lipca 2009. Po zakończeniu tego etapu głosowania zostało wyłonionych 77 kandydatów do nowej listy cudów świata natury. Z tego grona eksperci pod przewodnictwem prof. Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 21 kandydatów, z których internauci wyłonili finałową siódemkę. Plebiscyt zakończył się w 2011 roku.
Konkurs nawiązuje do wyboru Nowych siedmiu cudów świata w lipcu 2007 r.
Ostateczne werdykty podano 11 listopada 2011
W cudownej siódemce znalazły się:
  • Amazonka - Ameryka Południowa
  • Zatoka Ha Long - Wietnam
  • Wodospad Iguazu - Argentyna/Brazylia
  • Wyspa Jeju - Korea Południowa
  • Wyspa Komodo - Indonezja
  • Rzeka Podziemna Puerto Princesa - Filipiny
  • Góra Stołowa - RPA


    UWAGA! CYKL "cuda NATURY, czyli co pięknego zielone ofiaruje" zaczyna się już niedługo. W planach opisy krajobrazów które znalazły się na liście,


    Wraz z zakończeniem tego cyklu rozpoczynam kolejny, związany z naszą ukochaną Polską. Nie przegap ;)

Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz.7


Taj Mahal
Indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal, która z pochodzenia była Ormianką. Obiekt bywa nazywany świątynią miłości.

Taj Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży w odległości ok. 200 kilometrów od Delhi – dawnej stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych.

Kompleks budowlany Taj Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety – wieże strażnicze. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy. Konstrukcja ogrodu perskiego przed mauzoleum imituje muzułmańskie wyobrażenie raju, które cechuje duże podobieństwo do jego chrześcijańskiego odpowiednika.

W 1631 roku Mumtaz Mahal, żona panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Wielkich Mogołów, Szahdżahana, zmarła przy porodzie jego czternastego dziecka. Miała zaledwie 36 lat, chociaż w stanie małżeńskim przeżyła 18 lat.

Według legendy przed śmiercią zobowiązała męża do spełnienia 3 obietnic: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz postawić na jej cześć budynek, który będzie ją upamiętniał po śmierci. Zrozpaczony małżonek spełnił wszystkie prośby (brak oficjalnej żony jednak nie przeszkodził mu w posiadaniu konkubin). Postanowił zbudować na jej cześć grobowiec-mauzoleum, który byłby godzien jego zmarłej żony – budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie. Według popularnego podania, pogrążony w smutku monarcha osiwiał w przeciągu jednej nocy. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo wydać rozkaz o obcięciu kciuków wszystkim robotnikom, by nigdy nie byli już w stanie stworzyć podobnego dzieła. Tak naprawdę żadne źródła nie potwierdzają tego faktu – do dzisiaj potomkowie tych rzemieślników, są zaangażowani w renowację budowli.

Budowa Taj Mahalu trwała dwadzieścia dwa lata (1632–1654) i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. W budowie mogli mieć swój udział dwaj Europejczycy: Włoch pochodzący z Wenecji (Geronimo Veroneo) oraz Francuz. Wzmianka o tym pochodzi od hiszpańskiego księdza, który ok. 1640 roku odwiedził Agrę. Brak jest jednak pewniejszych historycznych źródeł, by potwierdzić ten przekaz. Taj Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km. Wbrew wielu fotografiom nie jest on biały. Z powodu zanieczyszczenia środowiska marmur staje się coraz ciemniejszy (z tego powodu wydano też zakaz lokalizowania obiektów przemysłowych w promieniu 50 km od zespołu budowli). Marmurowe powierzchnie pokryte są tysiącem kamieni szlachetnych, półszlachetnych i dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru.

W latach trzydziestych XIX wieku, mający dwieście lat Taj Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentinck, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go. Zamiar ten nie doszedł do skutku tylko dlatego, że marmur zerwany z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców. W roku 1900 kolejny wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał odrestaurować podupadłe mauzoleum.

Według legendy cesarz planował wznieść duplikat po przeciwległej stronie rzeki Jamuny wykonany w całości z czarnego marmuru. Czarny Taj Mahal był jednak tylko wymysłem francuskiego podróżnika Jean-Baptiste Taverniera. Po drugiej stronie widać jednak pewne pozostałości, które można było uznać za fundamenty pod drugi Taj Mahal – są to jednak pozostałości po dalszych ogrodach oryginalnego Taj Mahal, które zostały zrujnowane na skutek powodzi. Inne pogłoski mówią, jakoby Czarny Taj miał być tak naprawdę tylko odbiciem Taj Mahalu w basenie w przeciwległych ogrodach.

Taj Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów. W 2004 roku świętowano 350. rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz.6

Koloseum
Amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.
Jest to duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 73 tysiącami widzów[1]; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta, najwyższa została zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do Koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 6 minut) opuszczenie widowni przez widzów (jednak taką możliwość mieli tylko widzowie z dolnych i środkowych rzędów). Istniała też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.

Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

W 445 zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi.

W 528 odbyły się tu ostatnie igrzyska.

Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz.

Około 1200 rodzina Frangipani przejęła Koloseum i ufortyfikowała je, używając jako zamku.

W 1349 w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany.

W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan.

Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz.5


Chichén Itzá
Prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) około 450 roku. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków.

Największy rozwój datowany jest na X-XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar - Majowie wrzucali rytualnie łamane przedmioty.

Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione około 700 (w okresie klasycznym rozwoju sztuki Majów). Prezentują one typowe cechy architektury Majów – są to niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Największe budowle wzniesione zostały w okresie wpływów Tolteków. Powstały w tym czasie: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w ullamalitzli (o długości 150 m), El Castillo – świątynia Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynię Wojowników (Templo de los Guerreros), grupę Tysiąca Kolumn i Świątynię Jaguara.

Świątynia Wojownika – widoczne są w niej wyraźnie wpływy sztuki Tolteków. Zastosowano w niej filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży oraz postaci wojowników a także rzeźby półleżących postaci zwane Chac Mool. Cechą charakterystyczną dla sztuki Majów jest zastosowane sklepień pozornych wewnątrz pomieszczeń. Wyobrażenia boga deszczu Majów, Chaca, zostały zastosowane jako dekoracja ścian.
El Castillo – świątynia nazywana Zamkiem, to Świątynia Kukulkana, odpowiednika Quetzalcoatla. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy bieg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli ilość dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni. U dołu schodów rzeźbione wyobrażenia głów Upierzonego Węża strzegły wejścia do świątyni.
El Caracol – czyli Ślimak to okrągła wieża o wysokości 12 m i średnicy 6,7 m zbudowana na dwóch tarasach. Wewnątrz umieszczono spiralną klatkę schodową prowadzącą do górnej komory. Jej okna zostały umieszczone promieniście. Stąd przypuszczenie o zastosowaniu wieży do obserwacji astronomicznych.
W 1988 stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata

Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz.4


Najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m., na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba.
Miasto powstało w XV wieku według kompleksowo opracowanego planu, opuszczone ok. 1537 r. z nieznanych powodów.

Odkrycie Machu Picchu przypisywane jest amerykańskiemu uczonemu, profesorowi Yale University Hiramowi Binghamowi. Bingham trafił tam 24 lipca 1911 z władającym językiem keczua przewodnikiem Melchorem Arteaga. Bingham wracał na miejsce odkrycia kilkukrotnie. W 1912 prowadził tu wykopaliska archeologiczne finansowane przez uniwersytet oraz National Geographic Society. Kolejne - szersze wykopaliska prowadził tu w 1915 roku. Później Machu Picchu było także badane przez peruwiańskich archeologów: w 1934 przez Luisa E. Valcarcel, zaś w latach 1940–41 przez Paula Fejos. Cywilizowane eksploracje prowadzone od pierwszej wyprawy Binghama pozwoliły na odkrycie tysięcy zabytkowych przedmiotów, w tym mumii, srebrych posążków, złotych spinek i naczyń ceramicznych. Łącznie Bingham wywiózł legalnie do Stanów Zjednoczonych 4.000 zabytkowych przedmiotów, które trafiły do Yale University. Rząd peruwiański domaga się jednak ich zwrotu.

Jak jednak wskazują przeprowadzone przez amerykańskiego badacza Paolo Greera w peruwiańskich i amerykańskich archiwach kwerendy, Machu Picchu było eksplorowane w dziki sposób znacznie wcześniej przed badaniami Binghama. Jak dowodzi Greer odnalezione listy oraz mapy niemieckiego przedsiębiorcy Augusto Bernsa wskazują, że w 1867 u podnóża góry na której znajduje się miasto zbudował on tartak i prawdopodobnie w tym roku odnalzał Machu Picchu. Jak wskazuje Greer opisy z listów Bernsa doskonale pasują do wyglądu Machu Picchu, a na jednej z map pochodzących z 1874 miasto jest wręcz zaznaczone. Berns założył spółkę, która poza produkcją tartaczną zajmowała się przemysłową eksploracją i handlowała zawartością grobowców oraz innymi zabytkowymi przedmiotami. W swojej działalności korzystał ze wsparcia rządu Peru, któremu na podstawie bardzo intratnej umowy oddawał jedynie 10 procent zysku. Swoją część otrzymywał prawdopodobnie też prezydent Peru Andreas Avelino Caceres. Jak twierdzi Greer wspólnikami Bernsa byli dyrektor biblioteki narodowej oraz profesor uniwersytetu w Limie (prywatnie kolekcjoner zabytków). Berns prowadził rabunkową eksplorację miasta przez wiele lat, a znaleziska trafiały w znacznej mierze do Europy.

Naukowcy wzbraniają się przed nadawaniem Bernsowi miana odkrywcy, jak zaczęły o nim pisać media.

Ruiny miasta początkowo utożsamiano z Vilcabambą, ostatnią stolicą Inków. Na pobliskich zboczach znajdują się tarasy uprawne. Miasto-twierdza zostało zbudowane z jasnego granitu. Budowniczowie maksymalnie wykorzystali istniejącą rzeźbę terenu łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami. W niższej, wschodniej części miasta znajdują się pozostałości dzielnic mieszkalnych. Położona wyżej część zachodnia to zabudowania centrum kulturowego. Stąd można przejść do położonego najwyżej obserwatorium astronomicznego. Intihuatana (miejsce, gdzie przystaje słońce). Kamienny słup stojący w centrum został wyrzeźbiony w litej skale. Obserwacje astronomiczne prowadzone były także ze zbudowanej na planie podkowy Wieży Słońca oraz Świątyni Trzech Okien. Budowle te miały tak usytuowane otwory okienne, aby padające przez nie słońce podczas przesilenia zimowego oświetlało kamień we wnętrzu pomieszczenia.

Położone na różnych poziomach miasto miało system kanałów doprowadzających wodę zbieraną wcześniej w wykutych w skale zbiornikach. Najbardziej widocznym elementem architektury są wszechobecne schody. Doliczono się 1200 stopni. Zapewniały one komunikację wewnątrz tego położonego na różnych poziomach miasta.

Badania archeologiczne ujawniły większość pochówków kobiet (na dziesięć szkieletów tylko jeden należał do mężczyzny). Dało to podstawę do stwierdzeń, że Machu Picchu było sanktuarium Dziewic Słońca a nie typowym miastem czy twierdzą. Są to jednak tylko wywody teoretyczne. Nieznana jest inkaska nazwa tego miasta, jego historia i powód opuszczenia. Obok ludzkich szkieletów odnaleziono także szczątki wymarłych przed setkami lat zwierząt, które były prawdopodobne zostawiane w grobowcach jako pożywienie dla zmarłych. Uczestniczący w ekspedycji osteolog George F. Eaton opisał czaszki nieznanego, wymarłego przed stuleciami gatunku gryzonia z rodziny Abrocomidae - Cuscomys oblativa.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz.3


Pomnik Chrystusa Zbawiciela
38-metrowy pomnik (z postumentem) Jezusa Chrystusa na szczycie granitowej góry Corcovado (Garbus) w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest symbolem miasta oraz najbardziej imponującym i charakterystycznym elementem Rio de Janeiro.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

W 1921 r. rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii. Rozważano kilka projektów, między innymi gigantyczny krzyż czy postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy, którego olbrzymia statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami obejmującymi zarówno miasto jak i witająca przybywających gości od morza spodobała się najbardziej. Pieniądze zebrano w kościołach całej Brazylii. Sam pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro, a przed umieszczeniem na szczycie wzgórza obłożono steatytem. Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego projektant oświetlenia Guglielmo Marconi, który włączył je z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui. Uroczystość tę powtarzano jeszcze dwa razy. Za drugim razem gdy zainstalowano nowe oświetlenie, włączenia dokonał papież Paweł VI, a za trzecim z okazji 50. rocznicy czuwania statui nad miastem 12 października 1981 uświetnił włączeniem papież Jan Paweł II. W 1980 roku, przed pielgrzymką do Rio papieża Jana Pawła II, zarząd miejski nakazał umyć figurę Chrystusa. Na ten cel zużyto pół miliona litrów wody i kilka ton środków oczyszczających.


Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz.2


Petra

Ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".

Petra leży w południowo-zachodniej części obecnej Jordanii. Położona jest na terenie wyżynnym, półpustynnym, wśród skał ciągnących się na odległość ok. 1,6 km ze wschodu na zachód i z północy na południe, będących zachodnią częścią masywu Dżabal asz-Szara. Dolinę Petry przecina koryto rzeki okresowej – Wadi Musa, której dopływy okalają płaskowyże, na których rozrosło się antyczne miasto Nabatejczyków. Okoliczne całoroczne strumienie wody zapewniały przeżycie tylko niewielkiemu osiedlu. Znaczny przyrost mieszkańców w czasie największego rozkwitu Petry, spowodował, że Nabatejczycy musieli rozbudować system wodociągów i cystern skalnych, by magazynować wodę dla wciąż rosnącej populacji. GPS 30°19′N, 35°29′E

Zanim w Petrze osiedlili się Nabatejczycy, miejsce to już od wczesnego paleolitu zamieszkiwały różne grupy myśliwych, zbieraczy i później koczowników. Ślady archeologiczne wskazują także na bardziej stałe osiedla w tym miejscu z okresu neolitycznego (ok. 9000 p.n.e.). Aż do podboju arabskiego dolina Petry regularnie zasiedlana była przez różne grupy nomadów.

Pierwsze znane nam wzmianki o zamieszkujących Petrę Nabatejczykach pochodzą z IV w. p.n.e., ale z pewnością byli oni tam już wcześniej – najprawdopodobniej od VI w. p.n.e., kiedy to wyparli stamtąd Edomitów. Od III w. p.n.e. rola miasta znacznie wzrosła, gdyż dzięki lokalizacji na skrzyżowaniu szlaków handlowych – z Indii do Egiptu oraz z południowej Arabii do Syrii – stało się ważnym węzłem komunikacyjnym i handlowym w tym regionie. Nabatejczycy z Petry czerpali zyski zarówno z zaopatrywania karawan w wodę i inne niezbędne środki w trakcie podróży, jak również z nakładanych na kupców różnych opłat i handlu towarami (np. srebrem, kadzidłem, mirrą, żelazem, miedzią, złotem, kością słoniową). Bezpieczne położenie miasta wśród skał to kolejny czynnik, który wpłynął na wzrost znaczenia Nabatejczyków i rozkwit Petry.

W okresie hellenistycznym, który dla Petry rozpoczął się odparciem wojsk Antygona Jednookiego w 321 r. p.n.e., Nabatejczycy zamieszkujący Petrę wiedli dość spokojne życie, skutecznie odpierając zakusy Ptolemeuszy i Seleucydów na swoją niezależność. Niewiele wiemy o tym okresie rozwoju skalnego miasta, jednakże to właśnie wtedy Petra stopniowo stawała się stałym osiedlem o charakterze miejskim. Coraz większa słabość imperiów hellenistycznych, sprzyjała rozwojowi Petry, która stała się ośrodkiem prężnej monarchii Nabatejczyków, stale rozszerzającej swe władanie kosztem upadających mocarstw – głównie seleucydzkiego.

Nie wiadomo czy Aleksander Janneusz, który w r. 90 p.n.e. zajął Edom i Moab, przejął kontrolę nad Petrą, być może tak, ale tylko nominalną, gdyż samo miasto było bardzo trudno podporządkować. Gdy w 64 p.n.e. na Bliskim Wschodzie zjawił się rzymski wódz Pompejusz Wielki, zaprowadzając nowe porządki polityczne w tym regionie, nie udało mu się narzucić panowania Nabatejczykom nie mówiąc już o zdobyciu Petry. W 62 p.n.e. przeciwko Petrze wyprawił się kwestor Pompejusza Marek Emiliusz Skaurus, lecz wycofał się podobno po otrzymaniu łapówki 300 talentów. Nie udało się zdobyć Petry później ani królowi Judei, Herodowi Wielkiemu, próbującemu zdobyć Petrę razem z egipską królową Kleopatrą, ani też cesarzowi Oktawianowi Augustowi. Niemniej jednak, chociaż militarnie nie zdobyta, ani nie będąca tworem rzymskim, Petra czuła respekt przed Rzymem i swoimi siłami wspierała imperium (np. podczas tzw. wojny aleksandryjskiej w 47 r. p.n.e.). Dawało to władcom skalnego państwa status państwa klienckiego, cieszącego się jako sojusznik imperium znaczną dozą niezależności. Właśnie na ten okres przypada apogeum znaczenia i rozkwitu miasta, szczególnie za czasów panowania króla Aretasa IV (9 p.n.e. – 40 r. n.e.). Szacuje się, że liczba mieszkańców miasta wahała się wówczas w granicach 30-40 000.

Stan formalnego sojuszu i względnej niezależności Petry, trwał aż do czasów cesarza Trajana, który zajął miasto w 106 r., w rok po śmierci ostatniego jej władcy Rabela II i ustanowił w nim stolicę nowej prowincji rzymskiej – Arabii. W zasadzie aneksja Petry przez Rzym przeszła bez komplikacji i oporu ze strony miejscowej ludności. Był to jednak kres niezależnego królestwa Nabatejczyków. W dalszym ciągu jednak Petra była ważnym centrum handlowym w regionie, a podniesienie przez Trajana jej statusu z grodu – osiedla tubylczego do rangi miasta rzymskiego, w dużym stopniu przyczyniło się do jej rozwoju. W roku 130 zawitał tam cesarz Hadrian w ramach inspekcji wschodnich prowincji państwa, a także w celach turystycznych. Cesarz ten, lubiący odwiedzać ciekawe miejsca i skądinąd znany jako architekt z zamiłowania, przyczynił się do pewnej rozbudowy centrum miasta. W ramach Pax Romana Petra za czasów Antoninów i Sewerów przeżywała swój ekonomiczny i kulturowy renesans. Po soborze nicejskim w 325 r. w mieście zaczęło dominować chrześcijaństwo i tak było aż do najazdu arabskiego w VII w. W średniowieczu, w okresie wypraw krzyżowych, Petra była zajęta przez krzyżowców, którzy zbudowali tutaj dwie cytadele. Miasto zdobyte następnie przez Saladyna, zostało w znacznym stopniu zniszczone i popadło w ruinę, z której się już nie podniosło. W upadku Petry miały też swój udział klęski żywiołowe, a konkretnie trzęsienia ziemi z lat 110, 303, 363, 505 i 551. Szczególnie trzęsienie z 363 r. spowodowało wiele zniszczeń i przyczyniło się do znacznego wyludnienia miasta.

Od 1965 roku prowadzone są w mieście intensywne prace archeologiczne.

7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.


Cykl: Nowość wypiera starożytność, czyli Nowe Siedem Cudów Świata cz. 1

Nowy cykl czas zacząć.

Wielki Mur Chiński

W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.
  Zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też "Murem 10 000 Li" (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej "nieskończoną długość" muru).
  Doniesienia prasowe, według których łączna długość budowli ma wynosić 8851,8 km i składać się odpowiednio z 6259,6 km – murów wzniesionych ludzką ręką, 2232,5 km – barier naturalnych, takie jak rzeki i wzgórza i 359,7 km rowu, pochodzą najprawdopodobniej z doniesienia China Daily. Należy je uznać za wyniki pomiaru całego systemu fortyfikacji, a nie za pomiar długości "muru", gdyż takowy, w postaci jednolitej konstrukcji nigdy nie istniał. Umocnienia w różnych epokach wznoszono w różnych miejscach, w zależności od bieżącej sytuacji politycznej; warunki naturalne powodowały, że część z nich budowano w tych samych, kluczowych punktach (np. na przełęczach górskich).


Pierwsze wały i pierwszy "Wielki Mur"
  Wały ziemne należą do podstawowych chińskich konstrukcji obronnych, zwłaszcza w roli fortyfikacji miejskich. Budowa umocnień na granicach państw sięga Okresu Walczących Królestw; znacznej długości wały dzieliły m.in. państwa Wei i Qin; swą północną granicę, przed najazdami nomadów chroniły wałami państwa Yan i Zhao; południową – Zhao i Chu. Najstarsze źródła tekstowe na ich temat pochodzą z 656 r. p.n.e. i dotyczą murów królestwa Chu.
  Pierwszy "Wielki mur" miał wznieść pierwszy cesarz Chin w III wieku p.n.e.; miała to być zarówno zapora przed najazdem jak i symbol potęgi władcy. Przy budowie miało zginąć z wycieńczenia ok. miliona robotników, a zmarłych miano zamurowywać w ścianach konstrukcji. Opowieści te były elementami legendy tyranii Qin Shi Huanga; rzeczywiste dowody na budowę przez niego "Wielkiego Muru" są bardzo skąpe.
  W Shi Ji Sima Qian poświęca Wielkiemu Murowi dwa krótkie akapity, mówiące, że generał Meng Tian z 300 tysięczną armią najpierw pobił nomadów Xiongnu w stepie, a następnie umocnił granicę budując 44 umocnione miasta, wały i wieże w miejscach, gdzie było to konieczne. Całość miała sięgać od Lintao do Liaodongu na długość "10 tysięcy li." Operacje Meng Tiana rozpoczęły się w 214 p.n.e., zaledwie cztery lata przed śmiercią Pierwszego Cesarza, co uniemożliwiałoby skonstruowanie wielkiej linii obronnej. Jest prawdopodobne, że ofensywa Meng Tiana wyruszyła z północnej granicy państwa Qin, umocnionej wałem przez króla Zhaoxianga i dotarła do dawnego wału, zbudowanego przez Zhao, na północ od pustyni Ordos. Mógł on następnie umocnić tę istniejącą już linię obrony. Znaleziska archeologiczne wskazują, że linia umocnień spotykała dawne wały Qin w Gansu, a na przeciwległym końcu wały Yan w Liaodongu. Ponadto, właściwe umocnienia zabezpieczały tylko odsłonięte fragmenty terenu, meandrując tak, by maksymalnie wykorzystać przeszkody naturalne, co w pełni zgadza się z informacjami z Shi Ji.
  Fakt, że wały państwa Zhao, odbudowane przez Qin, i wały Yan w środkowej Mandżurii sięgały daleko poza obszar osadnictwa chińskiego i tworzyły linię umocnień przechodzące przez tereny nomadów (o czym świadczą znaleziska archeologiczne z ich sąsiedztwa), może sugerować, że miały charakter nie obronny, a ofensywny, znacząc granicę zajętego terytorium i stanowiąc linię komunikacyjno-wypadową do operacji dalej na północ. Obszary stepu na południe od nich mogły służyć do hodowli koni, potrzebnej używanej od V w. p.n.e. przez chińskie państwa kawalerii.




Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 7


Latarnia Morska na wyspie Faros (Aleksandria)


Aleksandria
16 kwietnia 33r. p.n.e. Aleksander Wielki na podbitej ziemi odmierzył krokami teren 30 x 7 stadionów (5370m x 1253m), a kapłan posypał jego ślady mąką jęczmienną. Miało to zapewnić przychylność bogów. Na tym obszarze miała powstać Aleksandria. Aleksander sam zaplanował zabudowę miasta. Wyznaczył miejsce na agorę i plac targowy. Określił usytuowanie świątyń i którym bogom mają być poświęcone. Kazał wybudować na rafie wyspy Faros latarnię morską. Aleksandria stała się kwitnacym miastem, liczącym 600 000 mieszkańców. Przybywali tu studenci do nowego uniwersytetu. Chorzy przychodzili do znakomitych lekarzy. Przyjeżdzali dyplomaci, kupcy i nawet turyści. Eksportowano głównie szkło, papirus i len.

Wygląd latarni
Aleksander Wielki zmarł w 323r., a latarnię zaczęto budowąć 23 lata później. Na fundamentach o wymiarach 30 x 30m wznosił się zwężający się ku górze prostopadłościan o wysokości 71m. Na prostopadłościanie stała druga część wieży, ośmiokątna wieża o wysokości 34m. Na samym szczycie umieszczona była rotunda, w której były urządzenia świetlne. Nad rotundą był kulisty dach wsparty na kolumnach, a na jego szczycie stał Zeus. Całość miała wysokość 130m. Dolne części wieży poprzedzielane były 14 sklepieniami. Wewnątrz zbudowano szeroką rampę. W środku wieży był szyb od piwnic do urządzeń świetlnych. Ściany zewnętrzne były z białego marmuru. Budowa kosztowała 800 talentów (było to 20 800 kg srebra i odpowiadało dzisiejszej sumie 3,5 mln dolarów).

Pierwsza latarnia morska
Latarnia w Aleksandrii była pierwszą latarnią morską. W urządzeniach świetlnych palono żywicę i olej. Zwierciadło skupiało i odbijało światło. Przez 1000 lat latarnia pozostała nienaruszona. Dopiero w 769r. n.e. zawaliła się podczas trzęsienia ziemi. W 1477r. sułtan Mameluków Kait Bey wybudował na jej fundamentach twierdzę, która stoi do dziś. Kiedy zbudowano latarnię morską nie istniała jeszcze nazwa na nią więc nazywana była od miejsca, w którym stała, Faros.

Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 6


Świątynia Artemidy w Efezie



Wygląd i budowa świątyni

Świątynię Artemidy zbudowano w okolicach bagiennych, ponieważ wierzono, że miękkie podłoże może wytrzymać silne trzęsienia ziemi. Na początku zrobiono wykop pod budowę i w dno wbito belki wspornikowe, które utrzymywały fundamenty z kamieni. Na fundamencie została zbudowana świątynia, mierząca 51 m szerokości i 105 m długości. Dach podtrzymywały 127 marmurowe kolumny o wysokości 18 m (6 pięter). Sufit wykonany był z drewna cedrowego. Drzwi wykonane były z drzewa cyprysowego i przyozdobione złotem. W świątyni stał dwumetrowy posąg Artemidy wykonany z drzewa winorośli i ze złotymi zdobieniami.

Kim była Artemida?

Grecy uważali Artemidę za boginię Księżyca, władczynią łowów i opiekunkę miast, kobiet oraz młodych zwierząt. Na początek Grecy czcili Artemidę pod postacią swiętego drzewa. Była ona córką Zeusa i siostrą Apollina.

Co się stało z świątynia?

W 356r. p.n.e. w nocy do swiątyni zakradł się Herostratos. Podpalił świątynię i w ciągu krótkiego czasu stała się ruiną. Herostratos wyznał w sądzie, że uczynił to, aby jego imię było sławne. Został skazany na ciężkie tortury. Mieszkańcy Efezu postanowili nie wymawiać jego imienia. Jednak pod zgliszczami znaleziono prawie nie naruszony posąg Artemidy. Uznano to za cud i postanowiono wybudować jeszcze jedną świątynię. Z całej Grecji napływały dary na budowę nowej świątyni. Podstawa miała wymiary 65m x 125m. Architektem był Cheirokrates. Kolumn było tyle samo co w starej świątyni, czyli 127. 36 kolumn dźwigało płaskorzeźby, które przedstawiały czyny greckich bogów. Świątynię zbudowano w ciągu kilkudziesięciu lat. Była 2 metry wyższa niż stara i sufit był wykonany z kamienia, a nie z drewna. Uniemożliwiało to spalenie świątyni. W wyglądzie prawie się nie różniła od starej świątyni. W 334r. p.n.e. odwiedził Efez Aleksander Wielki. Ofiarował się służyć pomocą pieniężną na budowę świątyni. Mieszkańcy Efezu nie chcieli przyjąć oferty Aleksandra Wielkiego, ponieważ był dla nich babarzyńcą (według Greków barbarzyńcą był każdy kto nie mówi innym językiem niż grecki). Z drugiej strony nie chcieli zrazić króla. Posłużyli się fortelem. Wytłumaczyli, że tak wielki władca jak on jest bogiem, więc nie może budować świątyni bogini. Aleksander Wielki odjechał więc dalej. Nowa świątynia stała się centrum religijnym i handlowym. Prowadzono tu interesy, a świątynia była największym bankiem w całej Grecji. Kiedy Efez przeszedł w panowanie Rzymu bogini Artemida stała się boginią łowów Dianą. W 262r. n.e. świątynia została częściowo zniszczona przez Gotów. Następnie Cesarz rzymski Teodozjusz I podniósł chrześcijaństwo do rangi religi państwowej i kazał zamknąć wszystkie pogańskie świątynie. Kto potrzebował kamieni na budowę mógł je brać ze świątyni. Artemizjon stał się kamieniołomem.

Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 5


Kolos rodyjski


Wygląd kolosa
Kolos rodyjski miał 36 m wysokości (Statua Wolności ma 46m). Przedstawiał boga słońca Heliosa. Prawdopodobnie stał nagi na cokole. Prawą rękę miał położoną na czole lub trzymał w niej pochodnię. W lewej ręce trzymał szatę lub strzałę do przewieszonego przez ramię łuku. Niedawno uważano, że kolos stał z nogami rozstawionymi nad wejściem do portu. Dziś uważa się, że stał w mieście z twarzą zwróconą na wschód, czyli w stronę, z której Helios rozpoczyna przejażdzkę po niebie.

Atak Demetriosa
W 305r. p.n.e. król Demetrios wezwał mieszkańców Rodosu, aby stanęli z nim do walki przeciw egipskiemu władcy Ptolemeuszowi Soterowi. Mieszkańcy Rodosu nie chcieli wojny ze swoim głównym partnerem handlowym. Demetrios chciał przed atakiem na Aleksandrię zdobyć Rodos. Chociaż wysłał bardzo dużo wojsk Rodyjczycy powstrzymali natarcie. Demetrios kazał zbudować wieżę oblężniczą. Helepolis (niszczyciel miast) miał około 30 m wysokości. Wykonany był z drewna. Wyposażony był w katapulty, które mogły wyrzucać 60-kilogramowe kamienie na odległość kilkuset metrów. Żeby ruszyć tego kolosa trzeba było 3400 mężczyzn. Na wyższych piętrach byli łucznicy. Maszyna miała zwodzony most, a przed płonącymi strzałami chroniły rozwieszone na ścianach skóry zwierząt, które były skrapiane wodą. Przy pierwszym podejściu maszyna wyrąbała dziurę w murze obronnym. Demetrios kazał zrobić odwrót i szturmować następnego dnia. Mieszkańcy Rodosu modlili się do Heliosa. Obiecali wznieść mu pomnik, jeżeli pomoże im wyjść z opresji. Helios podsuną pomysł, żeby przed murami wykopać dół i przykryć go gałęziami i ziemią. Gdy helepolis podjechał pod mur, wpadł w dół i zatarasował dziurę. Demetrios zawarł z Rodos pokój. Mieszkańcy zaczęli wznosić pomnik Heliosa.

Helios-patron Rodosu
Według mitologi Helenów pewnego dnia Zeus dzielił ziemię pomiędzy bogów. Helios w tym czasie odbywał codzienną podróż po sklepieniu niebieskim. Od Zeusa zażądał wyspę Rodos, którą widział, jak wynurzał się z wody. Mieszkańcy Rodosu zamówili u rzeźbiarza Charesa z Lindos 18 - metrową statuę i podali cenę za materiał i pracę rzeźbiarza. Później chcieli dwa razy większego posągu i Chares podwoił ustaloną cenę. Koszty poniesione przez Charesa były ośmiokrotnie wyższe. Chares stał się po tym zleceniu bankrutem. Po 12 latach pracy nad Heliosem popełnił samobójstwo. Praca zaczęła się w 302r. p.n.e. Na początku zbudowano żelazny szkielet i oblepiono go gliną. Wokół szkieletu został usypany wał z piasku. Z tego wału układano elementy z brązu. Zużyto 12t brązu, czyli kolos pokryty był 1,6 mm grubością ścianką. Cały posąg został wypełniony kamieniami. Tylko mała przestrzeń wewnątrz kolosa nie była wypełniona, ponieważ prowadziła tamtędy drabinka pozwalająca dokonywać napraw.

Co się stało z kolosem?
Kolos przetrwał tylko 66 lat. Runął podczas trzęsienia ziemi w 224r. p.n.e. Prawdopodobnie zburzł kilka domów stojących przy nim. Według słów wyroczni na Rodos miało spaść nieszczęście jeżeli kolos zostanie ponownie postawiony. Przeleżał 900 lat. W 653r. n.e. Arabowie, którzy podbili wyspę zerwali z posągu brąz i na wielbłądach przynieśli do Edesy.

Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 4


Mauzoleum w Halikarnasie


Grobowiec Mauzolosa
Król Mauzolos ogłosił konkurs w całej Grecji na najpiękniejszy projekt grobowca. Konkurs wygrali Satyros i Pyteos. Oto ich projekt: na podstawie ( 33m x 39m) stał potężny sześcian o długości 27m i szerokości 33m. Podstawa i sześcian miały razem 22m wysokości. Na tym stał właściwy grobowiec. Cella była otoczona 39 kolumnami o wysokości 11m. Na kolumnach był 24- stopniowy dach o wyglądzie piramidy. Na szczycie dachu stał marmurowy zaprzęg konny. Całość miała 49m wysokości (16pięter). Od tego czasu często chowano w podobnych grobowcach ważnych ludzi, zwanych "mauzoleum". Na fryzach i płaskorzeźbach rzeźbiarze przedstawili wyścigi zaprzęgów konnych, wlki Amazonek i dużo mitologicznych postaci. Mauzolos zmarł w 353r. przed zakończeniem grobowca. Jego żona dokończyła prace nad budową. Artemizja także nie zobaczyła gotowego grobowca, ponieważ zmarła w dwa lata po mężu. Budowę poprowadzili architekci i rzemieślnicy. W 334r. p.n.e. Aleksander Wielki otoczył i zniszczył miasto Halikarnas. Dopiero w XII w n.e. grób uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. 3 wieki później krzyżowcy użyli ruin grobowca do wzniesienia fortyfikacji.

Rozkwit Halikarnasu

Karia była nadmorską krainą. W około 400r. p.n.e. rządził tam król Hekatomnos. Stolicą Hekatomnosa była Mylesa. Władca nie był z niej zadowolony więc postanowił przenieść stolicę do Halikarnasu. Hekatomnos zaczął prace budowlane, żeby z małego miasta przekształcić w rozbudowaną stolicę. Hekatomnos zmarł w 377r. p.n.e. i tron zajął jego syn Mauzolos. Kontynuował on pracę ojca. Miasto otoczone zostało umocnieniami. Powstała wielka agora. Wzniesiona została świątynia boga Aresa. Mauzolos zaplanował zbudować swój grób.


Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 3

POSĄG ZEUSA

Ten posąg przedstawiał siedzącego na tronie Zeusa. W lewej dłoni trzymał berło, na którego głowicy siedział orzeł. Na jego prawej dłoni stała bogini zwycięstwa Nike. Głowa Zeusa była przyozdobiona wieńcem z gałązek oliwnych. Mierzył 12 m wysokości. Był zdobiony złotem i kością słoniową. Tron również wykonano z kości słoniowej. Posąg Zeusa był największym i najbardziej znanym wizerunkiem Zeusa. Na obrazach, rzeźbach i statuach Zeus przedstawiany był jako mściwy, okrutny i złośliwy bóg. Zeus przedstawiony przez Fidiasza jest mądrym i dobrotliwym mężczyzną, który nie wzbudza lęku. Atleci uważali tę statuę za patrona i sędziego zawodów.

Stworzenie posągu
Fidiasz na początku stworzył rusztowanie odpowiadające postaci Zeusa. Później nagie części ciała (twarz, ramiona, dłonie, stopy) pokrył warstwą kości słoniowej. Włosy Zeusa, jego szata i sandały wykonane były ze złota. Można przypuszczać, że zużyte na posąg złoto ważyło 44 talenty (200 kg). Wydatki na złoto wynosiłyby według dzisiejszej ceny 131 mln dolarów. Oczy składały się z dużych kamieni szlachetnych. Posąg miał 12 m wysokości, a sama postać Nike, którą trzymał w ręce miała wielkość człowieka.

Świątynia Zeusa
Około 470 r. p.n.e. wydano w całej Grecji odezwę aby składali datki na świątynię Zeusa. W 456 r. p.n.e. świątynia została poświęcona. Zachowały się w prawie nienaruszonym stanie fundamenty o wymiarach 64m x 27m. Na fundamencie stały 34 kolumny o wysokości 10,53 m. Wykonane były z wapienia muszlowego i utrzymywały dach zbudowany z płyt marmurowych. W samym centrum świątyni była cella (miejsce obrzędów religijnych). Fidiasz zrobił posąg Zeusa w pracowni oddalonej o 80 m od świątyni. Pomagali mu dwaj pomocnicy.


Zeus-patron igrzysk
Zeusowi poświęcono igrzyska olimpijskie. Kiedy w Olimpii odbywały się igrzyska olimpijskie na tym terenie panował spokój (nie panowała wojna). Zeus wydał taki rozkaz. Legenda mówi, że ojciec Zeusa, Kronos żył na wzgórzu wznoszącym się ponad Olimpią. Pewnego dnia wyrocznia przepowiedziała, że jeden z synów pozbawi go tronu. Kronos połykał wszstkie swoje dzieci. Kiedy urodziło się szóste dziecko- Zeus- żona Kronosa, Rea zamiast noworodka zawinęła w pieluszki kamień. Kronos połkną kamień. Zeus wychowywał się w ukryciu. Gdy urósł, postanowił zemścić się na ojcu i podał mu środek na wymioty. Kronos wypluł pięcioro braci Zeusa. Zeus pokonał Kronosa i strącił go do Tartaru, antycznego piekła. Na pamiątkę tego zwycięstwa Zeus zarządził igrzyska olimpijskie.

Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 2

Wiszące ogrody Semiramid w Babilonii


Czas powstania: Wzniesione ok. 600 roku p.n.e..


Lokalizacja: W Babilonie, niedaleko dzisiejszego Bagdadu, Irak. Tradycyjnie przypisywane legendarnej królowej Semiramidzie, w rzeczywistości zbudowane na rozkaz babilońskiego władcy Nabuchodonozora II, stanowiły część jego pałacu.



Opis: Zespół ogrodów dworskich, wbrew nazwie nie "wiszących" (nazwa wzięła się prawdopodobnie stąd, że z daleka wyglądały jak zawieszone w powietrzu), lecz założonych na sztucznych tarasach w taki sposób, że drzewa były widoczne z zewnątrz ponad murami miejskimi, opisane przez licznych antycznych pisarzy, którzy wspominają, że dachy, na których zasadzono rośliny, były wykonane z materiałów nieprzepuszczających wody, m.in. smoły i ołowiu, dlatego nie przeciekały podczas nawadniania. Według przekazów babilońskich kapłanów ogrody miały powierzchnię ok. 400 stóp kwadratowych i wysokość 75 stóp. Wychodząc z Babilonu przez Bramę Isztar można dostrzec rosnące ponad murami ziele. Znajdowały się tam ongiś słynne wiszące ogrody: ponad sto tarasów zbudowanych jeden nad drugim i wypełnionych taką ilością ziemi, że rosły na nich drzewa. Ogrody te zostały założone w VII wieku p.n.e. na zlecenie ówczesnego władcy. Określenie "wiszące" jest nieco mylne, gdyż nie były one zawieszone, bardziej adekwatnym określeniem byłoby "podniesione". Dokładnie nie wiadomo, dlaczego zostały później poświęcone królowej Semiramidzie. Historycy greccy i rzymscy przypisywali owe ogrody legendarnej królowej asyryjskiej Semiramidzie, która miała podbić cały Bliski i Środkowy Wschód. Do naszych czasów nie przetrwały żadne ślady tych ogrodów, jednak musiały istnieć naprawdę, bo wzmianki o nich występują w wielu źródłach historycznych z tamtego okresu.


Ogrody semiramidy.jpg

Cykl: Szczęśliwa Siódemka, czyli 7 cudów świata.! cz. 1

1. Piramida Cheopsa! 
Największa i najbardziej tajemnicza piramida w kompleksie piramid w Gizie nosi imię Cheopsa (Chufu, Khufu). Piramida Cheopsa jest jedynym dobrze zachowanym cudem świata. Została wzniesiona w XXVI wieku p.n.e. Pierwotna długość boku podstawy wynosiła 230 m, wysokość 146,6 m, kąt nachylenia ścian 51 stopni i 50 sekund. Ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Rdzeń piramidy wzniesiono z ciosów miejscowego wapienia. Piramida Cheopsa składa się z 2,5 miliona bloków kamiennych, o łącznej wadze 6 miliona ton. Waga jednego bloku wynosiła od 3 do 80 ton (według Jeana Suchy'ego i Chantala Cinquina nawet do 390 ton !). Wejście do piramidy znajduje się pośrodku ściany północnej, na wysokości 20 m i prowadzi do stromego korytarza, na przedłużeniu którego wykuto w skale pod piramidą komorę grobów, której nigdy nie wykończono. Po zaniechaniu w niej prac, wybudowano nieopodal wejścia inny pasaż skośnie wznoszący się w górę, który następnie przechodził w poziomy korytarz wiodący do drugiej komory, również prawdopodobnie nigdy nie używanej. W trzecim stadium prac na przedłużeniu skośnego pasażu wybudowano wielką galerię o długości 47 metrów  i wysokości 8,5 metrów, o ścianach z pięknie wypolerowanych bloków wapiennych, zakończoną poziomym przedsionkiem wyłożonym granitem, prowadzącym do granitowej komory właściwej, nad którą umieszczono konstrukcję składającą się z pięciu komór odciążających. Do komory tej prowadzą skośne szyby wentylacyjne. Przez blisko 3,5 tysiąca lat prawdopodobnie nikt nie wszedł do piramidy, ponieważ Egipcjanie bali się klątwy. Pierwszym śmiałkiem był prawdopodobnie Abd Allah al-Ma'mun, jednak nie znalazł tak jak sądził skarbów. W 1168 roku Arabowie zniszczyli część Kairu, aby nie oddać miasta Chrześcijanom. Odbudowując Kair odrywali z piramidy płyty wapienne i budowali z nich mieszkania. Nie oszczędzono również wierzchołka budowli i najwyższych partii, w związku z tym obecnie Piramida Cheopsa liczy 137 metrów.  
Część danych pochodzi z "Encyklopedii Sztuki Starożytnej"
Przekrój piramidy Cheopsa
Legenda:

A - Wejście główne
B - Komnata królowej
C - Komnata króla
D - Korytarz
E - Tunele wychodzące w stronę świętych gwiazd dla Egipcjan
F - Komnata nad komnatą królewską
G - Tunel wykopany prawdopodonie przez złodziei
H - Ślepy tunel
I - Fałszywa komnata dla oszukania złodziei
Zdjęcia piramidy Cheopsa 

niedziela, 27 stycznia 2013

Egipt zabytki


    Egipt ma wspaniałe zabytki, które przetrwały od czasów starożytności w doskonałym stanie. Zabytki są świadectwem potęgi starożytnego Egiptu. Egipt i jego zabytki to wspaniały pomysł na urlop. Oto najważniejsze zabytki, jakie kryje Egipt.
Piramidy w Gizie, jeden z siedmiu cudów świata, to najsłynniejszy symbol Egiptu i zabytek Egiptu. To jedyne takie miejsce na świecie, unikalne dziedzictwo sprzed tysięcy lat. Od piramid można zacząć poznawanie zabytków Egiptu. Ich monumentalne rozmiary robią wrażenie, a wędrówka po wnętrzach to ciekawa przygoda. Z daleka wyglądają jak pagórki, z bliska imponują wielkością. Do dzisiejszych czasów nie wiadomo do końca, w jaki sposób powstały. Największa piramida, Cheopsa, ma ok. 137 metrów wysokości. Składa się na nią 2,3 mln kamiennych bloków, z których każdy waży ponad 2,5 t. Trudno uwierzyć, że piramidy zbudowali zwykli ludzie, bez pomocy maszyn. Piramida Cheopsa jest tak duża, że w mogłaby pomieścić w swym wnętrzu bazylikę św. Piotra w Rzymie i londyńską katedrę św. Pawła jednocześnie. Piramidy były grobowcami faraonów i odzwierciedlały potęgę władców. Ich budowa wymagała zatrudnienia jednorazowo 100 tysięcy robotników i kilku tysięcy specjalistów oraz średnio 30 lat ciężkiej, fizycznej pracy.

Jeśli poznajemy zabytki Egiptu, to piramidy w Gizie powinny być punktem obowiązkowym. Przy okazji zwiedzania piramid trzeba także zobaczyć posąg Sfinksa. To wielka zagadka historyków i archeologów, którzy od XIX wieku starają się określić, kogo podobiznę miał przedstawiać Sfinks.

Niektórzy widząc piramidy w Gizie są rozczarowani. Obraz piramid znany ze zdjęć nieco różni się od tego, co zastanie się na miejscu. Pustynia wcale nie jest taka duża jakby się mogło wydawać, a natarczywi naciągacze obskakują każdego, kto tylko wyjdzie z autokaru. Najbardziej zaskakuje znajdująca się naprzeciwko piramid pizzeria. Mimo to, warto zobaczyć piramidy w Gizie, to jedyne takie miejsce na świecie, unikalne dziedzictwo sprzed tysięcy lat.

 Piramidy w Gizie to nie jedyne tego typu zabytki w Egipcie. W Egipcie jest około 100 piramid. Warto zobaczyć też piramidy w Dahszur, Sakkarze, Abusir oraz w Meidum. Ci, którzy pragną starożytny Egipt poznać bardziej dogłębnie powinni zobaczyć piramidy w Hawarze, el-Liszt i Lahun.

W Abu Simbel potężny władca z XIX dynastii Ramzes II (1303-1213 p.n.e.) kazał wykuć w skale dwie świątynie, które są dziś jednym z najciekawszych zabytków Egiptu. Większa, poświęcona trzem najpotężniejszym egipskim bóstwom - Amonowi, Ptahowi i Re - należała do władcy. Wejścia do niej strzegą cztery gigantyczne posągi faraona. Pomiędzy nogami tych posągów, znajdują się posągi członków rodziny Ramzesa: jego matki, żony, synów i córek. Tuż obok stoi nieco mniejsza świątynia, prezent dla ukochanej żony Ramzesa, słynnej Nefretete. Fasadę mniejszej świątyni ozdabia sześć posągów - dwa posągi królowej, ustawione pomiędzy czterema posągami Ramzesa II. Świątynie Abu Simbel w latach 60. zostały pocięte na ponad tysiąc części i przeniesione o 60 m wyżej, by nie zalało ich Jezioro Nasera.

Dolina Królów ciągnie się na zachodnim brzegu Nilu. Pośród niedostępnych skał Doliny Królów znajdują się wspaniałe świątynie i groby wielkich władców Egiptu. Wykute grobowce kryły dawniej nie tylko ciała zmarłych, ale też bogate dekoracje, freski, i przeróżne skarby. Skarbów już nie ma, ale pozostały fascynujące podziemne krypty, sarkofagi i malowidła na ścianach. Archeolodzy natrafili w Dolinie Królów na 63 grobowce oraz 20 rozpoczętych i nieukończonych budowli. Grobowce są wykutymi w skale kompleksami, składającymi się z licznych korytarzy i sal, pochodzą mniej więcej z okresu 1490-1100 r.p.n.e., ale nie wszystkie są otwarte. Do najważniejszych należy Grobowiec Tutenchamona, Grobowiec Ramzesa VI i III, Grobowiec Setiego I, Grobowiec Horemheba. Jeden bilet do Doliny Królów pozwala na odwiedzenie trzech grobowców. Niedaleko Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych - miejsce pochówku żon faraonów oraz synów i córek znakomitych rodów. Najciekawszą atrakcją doliny jest grób Nefertari, żony Ramzesa II - grobowiec uważany za jeden z najpiękniejszych w Egipcie.

 Luksor nazywany jest często największym muzeum świata. To tu znajdują się kolejne bardzo ważne zabytki, jakie ma Egipt. Zachwyca przede wszystkim Świątynia Luksorska, położona w samym centrum nad brzegiem Nilu. Świątynia ma 260 metrów długości i jest wspaniałą pozostałością po świecie starożytnym. Wejście do Świątyni Luksorskiej prowadzi między dwiema potężnymi bramami (tzw. Pylonami). Po obu stronach wejścia ustawione są dwa kolosalne posągi siedzącego Ramzesa oraz 25-metrowy obelisk z różowego granitu.

Świątynia Amona Re w Karnaku to kolejny niezwykły zabytek Egiptu. Miejsce kultu budowane od XVI w. p.n.e. przez blisko 2 tys. lat jest niepowtarzalnym zbiorem budowli, posągów i obelisków z różnych okresów historii Egiptu. Cały kompleks zajmuję ponad 3 kilometry kwadratowe. W części centralnej znajduje się Świątynia Amona - boga wiatrów i powietrza. Budowla jest ogromna, a jej hipostyl, w którym stoją w 9 rzędach 122 kolumny o wysokości 21 metrów, uważany jest za jedno z największych arcydzieł budownictwa w Egipcie. Aleja sfinksów z baranimi głowami prowadzi znad Nilu do wejścia do świątyni w Luksorze. Poza wielką świątynią Amona zespół obejmuje ogromną liczbę świątyń, kaplic, pylonów i obelisków, świadczących o dawnym znaczeniu i bogactwie Teb. Świątynia Amona w Karnaku połączona jest ze Świątynią Luksorską długą aleją, przy której stoją sfinksy z baranimi głowami. W połowie drogi między świątyniami w Luksorze i Karnaku znajduje się nowocześnie zaprojektowane muzeum prezentujące wspaniałe zbiory dzieł sztuki pochodzących ze świątyń, grobów i zabytków starożytnego Egiptu.

 Niedaleko Karnaku, na zachodnim brzegu Nilu leży też jedna z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych budowli Egiptu - malowniczo ułożona u stóp potężnego klifu świątynia królowej Hatszepsut, jedynej kobiety-faraona (XV w. p.n.e.). Poza świątynią znajduje się tu też grobowiec królowej Hatszepsut. Trzy wielkie tarasy świątyni z symetrycznymi kolumnadami po bokach i szerokimi schodami wspaniale komponują się z otaczającymi świątynię czerwonymi skałami. Wewnątrz znajduje się dziedziniec słońca, kaplica i dobrze zachowane sanktuarium. Znajdziemy tu interesujące reliefy, opowiadające o boskich narodzinach królowej Hatszepsut, a także malowidła wyobrażające m.in. transport dwóch wielkich obelisków do Karnaku.

Muzeum Egipskie w Kairze to największa na świecie kolekcja skarbów starożytności. Muzeum gromadzi cenne sarkofagi, mumie, posągi, reliefy i skarby Tutenchamona. Zabytki, jakich nie można zobaczyć nigdzie indziej. Tylko w Muzeum Egipskim można spojrzeć w twarze mumii egipskich faraonów sprzed kilku tysięcy lat. Z pewnością ujrzeć na własne oczy, co znajdowało się we wnętrzach piramid i królewskich grobowców.

Egipt


Egipt to jeden z ulubionych krajów urlopowych Polaków. Tanie wycieczki last minute sprawiły, że Egipt był top kierunkiem ubiegłych lat.

Położenie Egiptu: Egipt leży w północno-wschodniej Afryce, obejmując także należący do Azji półwysep Synaj. Od północy otacza go Morze Śródziemne, natomiast od wschodu Morze Czerwone.
Pogoda w Egipcie, kiedy jechać: Niemal cały Egipt, poza wąską strefą Morza Śródziemnego, leży w strefie klimatu zwrotnikowego, pustynnego, skrajnie suchego. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, kiedy temperatury przekraczają nawet do 40°C! Najkorzystniejszym okresem turystycznym jest wiosna (od marca do maja) oraz jesień (od września do listopada). Zimą w ciągu dnia jest zwykle ponad 20 stopni Celsjusza. Noce są już chłodne.
Najpopularniejsze kurorty Egiptu: Hurghada, Sharm El Sheikh, Asuan, Dahab, Taba, EL Gouna, Makadi Bay, Safaga, Soma Bay.
Atrakcje, zabytki, warto zobaczyć w Egipcie: Piramidy w Gizie, Kair: m.in. Muzeum Egipskie, Kair muzułmański, Stary Kair i Cytadela, Dolina Królów, Świątynia w Karnaku, File - sanktuarium Izydy, Góra Synaj i Klasztor św. Katarzyny, Miasto-ogród Ismailija, Architektura w stylu delty w Rosetcie, Aleksandria - katakumby Kom asz-Szukqafa, Oaza Siwa - Cytadela, gaje palmowe, skalne grobowce i słone jeziora, Abu Simbel - wykute w skale świątynie Ramzesa II i Nefertari, Oazy Pustyni Zachodniej, Hurghada.

Sztokholm


Ciekawostki

  • Sztokholm nazywany jest często "Wenecją Północy". Nazwę tę zawdzięcza usytuowaniu na czternastu z 24 000 wysp archipelagu Sztokholmskiego. Wszystkie wyspy połączono ze sobą 54 mostami.
  • Sztokholm nazywany jest także "Najmniejszym wielkim miastem świata". Powiedzenie to podkreśla jego kameralność i łatwość przemieszczania się z miejsca na miejsce.
  • Nazwa Stockholm pochodzi od słów stock - kłoda oraz holm - wyspa.
  • Położenie miasta powyżej 59 równoleżnika powoduje iż w najdłuższym dniu w roku słońce nie zachodzi tutaj aż przez 20 godzin i 37 minut. Jednak każdy medal ma dwie strony - w najkrótszym dniu roku Słońce świeci tylko przez 6 godzin i 4 minuty.
  • Parki i ogrody to ponad 40% powierzchni miasta.
  • Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).
  • Ze Sztokholmu pochodzi znana hollywoodzka aktorka Greta Garbo.
  • W mieście znajdziemy ponad 70 muzeów i 100 galerii sztuki.

Barcelona


Ciekawostki

Cztery wieże bazyliki Sagrada Familia symbolizują 4 Ewangelistów.
Większość ruchu kolejowego w Barcelonie, została sprowadzona pod ziemię.
Jedną z najbardziej popularnych wśród pieszych ulicą miasta jest Portal de l'Àngel, w ciągu godziny przechodzi nią 3500 osób.
Mieszkańcy Barcelony uważani są za jednych z najgorszych kierowców na świecie. Średnio co 19 sekund na ulicach miasta powodowany jest jeden wypadek.
Do 1992 roku Barcelona nie mogła pochwalić się prawdziwą plażą. Dopiero przed Igrzyskami Olimpijskimi na plażę zaadaptowano poprzemysłowe tereny nadbrzeża. Zamiast dźwigów, magazynów i nieużytków pojawiły się luksusowe hotele, restauracje i bary. Od tej pory turyści i mieszkańcy mogą cieszyć się urokami morza Śródziemnego bez opuszczania miasta.
Barcelona hucznie świętuje dzień świętego Grzegorza. Zgodnie z tradycją wszyscy obdarowują się nawzajem różami i książkami. UNESCO, inspirowane barcelońskim świętem ustanowiło dzień 23 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Książki.
Najstarszą dzielnicą miasta jest Barri Gotic. Historia niektórych budynków sięga czasów imperium rzymskiego. Jeszcze więcej budowli pochodzi ze średniowiecza. Każdego roku Barri Gotic przyciąga miliony turystów.
70% mieszkańców Barcelony uważa siebie za pieszych, niezmotoryzowanych. Nic więc dziwnego, że do wyłącznej dyspozycji pieszych przeznaczono aż 130 hektarów ulic, deptaków i ścieżek. To powierzchnia około 260 boisk piłkarskich.
Odpowiedzią Barcelony na londyńskie muzeum figur woskowych Madame Tussauds jest Museu de Cera z siedzibą w XIX-wiecznym budynku nieopodal portu i ulicy La Ramblas. W muzeum podziwiać można naturalnej wielkości figury przedstawiające sportowców, polityków, gwiazd czy też postaci historycznych.
Stadion FC Barcelona jest największym stadionem świata, będącym w posiadaniu prywatnego właściciela.

Praga


Ciekawostki

Stadion Strahov
    Okładka 'Pana Samochodzika i tajemnicy tajemnic'.
  • Ruch prawostronny w Czechosłowacji został wprowadzony dopiero w 1939 roku. W Pradze dokładnie 26 kwietnia 1939 o godzinie 3:00.
  • Największym stadionem piłkarskim świata jest stadion Strahov mieszczący się w dzielnicy Pragi o tej samej nazwie, w pobliżu wzgórza Petrin. Jego pojemność to 220.000 miejsc. Obecnie obiekt jest w posiadaniu klubu Sparta Praga, który przekształcił płytę stadionu w 8 boisk treningowych. Na stadionie odbywają się także liczne koncerty i imprezy.
  • W Pradze znajduję się kilkaset świątyń różnych religii, jednocześnie Czechy są najbardziej ateistycznym państwem w Europie. 59% obywateli to ateiści lub agnostycy.
  • Podczas budowy mostu Karola, w XIV wieku, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były jajka (dokładniej, ich białka).
  • Synagogi i cmentarz żydowski w dzielnicy Josevov przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi, który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze muzeum narodu żydowskiego.
  • 12% mieszkańców Czech zamieszkuje stolicę republiki.
  • Najstarsza karuzela na świecie znajduje się w Pradze, w dzielnicy Vinohrady.
  • W stolicy Czech znajduje się 45 stacji i 260 km torów kolejowych.
  • W Pradze toczy się akcja książki Zbigniewa Nienackiego pt. "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic". W fabule powieści pojawiają się m.in. Złota Uliczka, Cmentarz Żydowski, Daliborka, uniwersytet Karola, pomnik rabina Lőwe. Na podstawie książki nakręcono też film "Pan Samochodzik i Praskie Tajemnice".

Wielka Brytania


Ciekawostki o Wielkiej Brytanii

  • W 1949 r. zegar opóźnił się o 41 minut, po tym jak stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty.
  • W 1962 r. zegar wybił Nowy Rok dziesięć minut za późno, z powodu dużego nagromadzenia się śniegu na jego wskazówkach.
  • W 1952 gdy autobus przejeżdżał przez Tower Bridge, most zaczął się podnosić, na szczęście nikomu nic się nie stało.
  • Najstarszym systemem metra na świecie jest londyńskie "Underground".
  • Londyn był pierwszym miastem, w którym pojawił się smog. Pierwszy raz zaobserwowano to zjawisko już w połowie XVII wieku.
  • Heathrow to największe lotnisko w Europie.
  • Zapełnienie wodą całej hali o2 (Millenium Dome) przez wodospad Niagary, gdyby odwrócić obiekt do góry dnem, zajęłoby 15 minut.
  • Koszt Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku wyniósł ponad 20 miliardów dolarów.
  • W niektórych częściach Londynu warstwa gruzu, na której stoją współczesne budynki, ma aż 8 m grubości.
  • Autostrada M25 W 1986 r. zakończono budowę M25, czyli autostradowej obwodnicy Londynu o długości 188 km. Jest to druga pod względem długości obwodnica w Europie (najdłuższa okrąża Berlin). Droga na niektórych odcinkach ma aż 6 pasów ruchu w jedną stronę. Pomiary wykazały, że dziennie przejeżdża nią ponad 200 tys. pojazdów, podczas gdy była projektowana dla ruchu nieprzekraczającego 90 tys.
  • Co dziesiąte dziecko mieszkające w Londynie nie wie, jak nazywa się stolica Wlk. Brytanii.
  • Wielki pożar w 1666 roku, który zniszczył większą część miasta przy okazji wytępił panującą zarazę oraz znacznie przyczynił się do rozwoju ówczesnego Londynu.
  • W czerwcu 1967 roku na ścianie banku Barclays w dzielnicy Enfield Town pojawił się pierwszy na świecie bankomat.
  • W ciągu całego swojego życia schody ruchome w londyńskim metrze przebywają drogę ponad 80 000 kilometrów, pracując 20 godzin dziennie przez 364 dni w roku.
  • Latarnia uliczna na tle Big Bena Londyn był pierwszym miastem na świecie, w którym pojawiły się uliczne latarnie. Przyjmuje się, że zastosowano je, kiedy burmistrz Sir Henry Barton polecił w 1417 r. "rozwieszać każdego wieczora zimą latarnie ze światłami pomiędzy Hallowtide i Candlemasse".
  • Średnia prędkość ruchu samochodowego w Londynie to 19 km/h.
  • Angielski pisarz Samuel Johnson zwykł mawiać: "Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem".
  • Jeśli Londyn byłby krajem, zajmowałby dziewiąte miejsce pod względem liczby ludności w Unii Europejskiej.
  • Każdego dnia w wypadkach samochodowych na londyńskich ulicach ginie średnio 100 osób.
  • W XVIII wieku w Londynie nawet co piąta kobieta pracowała jako prostytutka. Szacuje się, że nierząd uprawiało 63 tys. ówczesnych mieszkanek miasta, generowały przy tym zarobek o wartości dzisiejszych 1,5 mld funtów!

Nowy Jork!


Ciekawostki o Nowym Jorku

  • Stolicą stanu Nowy Jork jest Albany, a nie jak sądzi wiele osób Nowy Jork.
  • Nowy Jork jest największym miastem USA.
  • Tylko 44% mieszkańców NYC stanowią biali.
  • Miasto odwiedza prawie 40 milionów turystów w roku.
  • W mieście znajduje się 1700 parków.
  • Zawracanie samochodów na prywatnych posesjach jest naruszeniem prywatności. Właściciel posesji ma prawo nawet do użycia broni.


Łuk Triumfalny w paryżu



Monument został wzniesiony w 1806 roku na cześć wygranej Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Usytuowany jest na placu Charlesa de Gaulle (zwanym też Placem Gwiazdy) gdzie łączy się ze sobą aż 12 ulic, m.in. Pola Elizejskie. Wysokość Arc de Triomphe to 51m, a szerokość 45m - większy łuk znajduje się tylko w Phenianie. O jego wielkości świadczy także wyczyn Charlesa Godefroya, który w 1919 roku w celu upamiętnienia zakończenia I wojny światowej przeleciał samolotem Nieuport wewnątrz łuku.
Głównym architektem na zlecenie Napoleona był Jean François Chalgrin, stworzył on klasycystyczną budowlę wzorując się na architekturze starożytnego Rzymu. Autorem bogatych zdobień jest François Rude, przedstawiają one dzieje francuskiej armii oraz sceny znanych bitew, znalazły się tam ponadto nazwiska 660 członków armii napoleońskiej, w tym 7 Polaków. Nazwiska poległych w bitwach zostały podkreślone.
U podstaw budowli położony jest pomnik nieznanego żołnierza symbolizujący wszystkie nieznane ofiary pierwszej wojny światowej.


Zdjęcia

notre Dame w Paryżu


Usytuowana na rzecznej wyspie Île de la Cité gotycka katedra Notre Dame należy do grona najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie. Budowa katedry rozpoczęła się w 1163 roku, kiedy to ówczesny biskup Paryża Maurice de Sully nakazał zburzenie Rzymskiej świątyni i wybudowanie na jej miejscu potężnej katedry sławiącej Matkę Boską (Notre Dame - Nasza Pani). Budowa świątyni zakończyła się około roku 1345.

Najbardziej rozpoznawalnym elementem budowli jest fasada zachodnia składająca się z dwóch 70-metrowych wież, trzech portali oraz rozety przez którą światło słoneczne przedostaje się do wewnątrz. Katedra została wybudowana na planie krzyża, składa się z pięciu naw i długiego prezbiterium. Całość ma 48 metrów szerokości i 130 metrów długości, wysokość sklepienia nazwy głównej to 35 metrów. Oprócz rozety w części zachodniej wnętrze katedry oświetlane jest także przez liczne witraże oraz rozety południową i największą - północną.
Katedra Notre Dame była jedną z pierwszych konstrukcji w świecie w których budowniczowie zastosowali łęki oporowe - elementy konstrukcji odciążające sklepienie od sił parcia przenosząc je na przypory zewnętrzne.

Zdjęcia

Muzeum Orsay w Paryżu



Paryskie Muzeum d’Orsay, usytuowane na lewym brzegu Sekwany to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.
Miejsce to (w 1978 wpisane na listę zabytków) początkowo pełniło rolę dworca kolejowego. W roku 1939 okazało się, że tamtejsze perony nie są przystosowane do nowych pociągów, w związku czym dworzec został zamknięty.
W czasie II wojny światowej budynek zaadaptowano jako punkt, w którym dokonywano zbiórek na rzecz jeńców wojennych i z którego wysyłano do nich paczki; następnie przekształcono go w ośrodek, który pomagał wyzwoleńcom.

Dalsze losy gmachu wiązały się z pełnieniem przez niego funkcji teatru Renault-Barrault oraz domu aukcyjnego (słynny Hôtel Drouot). Doskonale oddał on także niezwykły klimat kafkowskiej powieści „Proces”, stanowiąc tło do filmowej adaptacji dokonanej przez Orsona Wellesa.
Od roku 1989 budynek funkcjonuje jako Muzeum Sztuki XIX w., w którym (na powierzchni 45tys. m kw.) zwiedzający mogą podziwiać eksponaty sztuki użytkowej, rzeźby, fotografii, malarstwa, grafiki. To właśnie tutaj znajduje się największa kolekcja arcydzieł mistrzów impresjonizmu i postimpresjonizmu, takich jak: Renoir, Gaugain, Van Gogh, Monet, Sisley, Cézanne.
Dyskusji nie podlega fakt, iż budynek sam w sobie stanowi prawdziwe dzieło sztuki – jego eklektyczna kamienna fasada, rzeźby (m.in. te stanowiące personifikację kontynentów), niezwykle piękne, bogato zdobione zegary, sprawiają, że jest to jedno z piękniejszych muzeów Europy, które naprawdę warto odwiedzić.

Zdjęcia

Disneyland w Paryżu


Jedyny europejski Disneyland położony jest w podparyskiej miejscowości Marne-la-Vallée. Otwarty w 1992 roku park rozrywki jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w całej Francji i Europie. Na całość Disneylandu składają się dwa wesołe miasteczka, aleja handlowa, siedem hoteli, stacja kolejowa oraz pole golfowe.

Disneyland Park

Pierwsze z wesołych miasteczek – Disneyland Park – składa się z czterech krain tematycznych oraz łączącej je głównej alei. 

Main Street – Aleja Główna

Main Street to główna aleja parku, którą można dotrzeć do każdej z czterech krain. Stylizowana jest na amerykańską ulicę lat 20. Przy Main Street znajdują się m.in. ratusz, sklepy, restauracje, tory wyścigowe oraz główna stacja kolejki kursującej po całym parku.

Frontierland – Kraina Dzikiego Zachodu

Znajdziemy tutaj banki, salony, kowbojów, złoczyńców oraz wszystko co związane z gorączką złota i atmosferą dzikiego zachodu – ale nie tylko. Do najważniejszych atrakcji należą także dom strachów, sztuczne jezioro z prawdziwymi statkami parowymi prosto z epoki Tomka Sawyera, miasteczko Pocahontas, czy zapierająca dech w piersiach górnicza kolejka górska.

Adventureland – Kraina Przygód

Na Krainę Przygód składają się: mini-miasto z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy inspirowane historią Aladyna, sklepy i restauracje związane z filmem Disneya „Król Lew”, azjatycka dżungla z kolejką górską Indiany Jonesa i wreszcie największa część w klimacie „Piratów z Karaibów”.

Fantasyland – Kraina Fantazji

Przeznaczona głównie dla dzieci kraina baśni i fantazji. Głównym obiektem jest tutaj górujący nad całym parkiem zamek Śpiącej Królewny. Pozostałe części poświęcono Królowej Śniegu, Piotrusiowi Panu, Pinokiu, Alicji w krainie czarów (labirynt) oraz innym postaciom i bajkom dla najmłodszych.

Discoveryland – Kraina Odkrywców

Określana także krainą przyszłości. Oferuje następujące atrakcje: Statek Kosmiczny, Kosmiczna kolejka górska „Space Mountain: Mission 2”, Karuzela Międzyplanetarna, Tor Samochodowy „Autopia”, Symulator wyprawy w kosmos „Star Tours”, „Capitan EO” – film 4D z Michaelem Jacksonem.
Disneyland z lotu ptaka.

Fakty, ciekawostki, rekordy

  • Czwarta najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna na świecie
  • 15 mln odwiedzających rocznie (2010 r.)
  • 19 km kwadratowych powierzchni
  • 53 atrakcje przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • Paryski Disneyland jest jedynym na świecie, w którym można kupić alkohol
  • Krążą pogłoski jakoby wybudowany w szczerym polu Disneyland miał problemy z plagami myszy (i nie są to bynajmniej Myszki Miki)
  • The Newport Bay Club jest największym hotelem w Europie Zachodniej
  • Pokazy fajerwerków w Disneylandzie chronione są aż pięcioma patentami
  • W zasięgu 2 godzinnego lotu od Disneylandu mieszka 320 milionów osób
  • Pracuje tutaj 14 500 pracowników
  • Do dyspozycji gości oddano 5 800 pokoi hotelowych
  • Ponad 50% gości stanowią Francuzi, 12% Brytyjczycy, 12% turyści z krajów Beneluksu, 9% Hiszpanie oraz 4% Włosi

jeszcze o Paryżu.

mam tu dla was parę nowych informacji o Paryżu ;)
  • Paryżanie bardzo niechętnie reagują na mieszanie się nowoczesności z tradycyjną architekturą, dlatego też w centrum miasta praktycznie nie zobaczymy wieżowców. Wszystkie drapacze chmur zbudowane są z dala od centrum w nowoczesnej dzielnicy La Defense. Z niechęcią mieszkańców spotkały się także na początku swojego istnienia m.in. wieża Eiifla, piramida Luwru czy centrum Pompidou (złośliwie nazywane "Rafinerią w centrum Paryża").
  • Motyw Paryża pojawia się w setkach filmów m.in. "Zakochany Paryż", "Francuski pocałunek", "Kod da Vinci", "Paryż, Teksas", "Amelia", "Pachnidło", "13 Dzielnica", "Ratatuj", "Moulin Rouge!", "Vidocq".
  • Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie.
  • 54% dzieci rodzących się w Paryżu ma czarną skórę.
  • Umiejscowienie zbudowanego kilkanaście lat temu łuku Grande Arche zostało wybrane tak aby można było zobaczyć stamtąd Łuk Triumfalny i na odwrót.
  • Największa po II wojnie światowej operacja ewakuacji dzieł sztuki miała miejsce w 2003 roku, kiedy miastu zagrażała powódź.
  • Victor Hugo mawiał: „Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.”

Syndrom paryski

Wielu turystów (zwłaszcza Japończyków) podczas pierwszego zetknięcia z Paryżem przeżywa mniejsze lub większe rozczarowanie, szara rzeczywistość konfrontuje się z pięknymi wyobrażeniami z filmów czy literatury. Wrażenie to potęgowane jest dodatkowo przez barierę językową, a także zmęczenie podróżą.Szczęśliwie na ogół po kilku lub kilkunastu godzinach wszystko wraca do normy i w pełni możemy cieszyć się urokami tego wspaniałego miasta.

Axe historique

Axe historique to ciągnąca się z centrum w kierunku północno-zachodnim oś na której znajduje się kilkanaście najważniejszych zabytków i miejsc miasta. Na mierzącej 10 km linii położone są m.in. Luwr, ogrody Les Tuileries, Place de la Concorde (plac Zgody), Pola Elizejskie, Pałac Elizejski, Pałac Kongresowy, Łuk Triumfalny, Łuk Grande Arche i wiele innych. Przy dobrej przejrzystości powietrza można, w zależności od miejsca w którym jesteśmy, dojrzeć początkowe lub końcowe punkty osi.

Paryż- Wieża Eiffla

Moje marzenie? Zwiedzić Paryż, wejść na wieżę Eiffla i zobaczyć wszystko z góry. 
 Francja. Kiedyś tam pojadę a tym czasem wstawiam wam zdjęcia i parę ciekawostek z francjjiii :D
Barwa biała oznacza króla, barwa niebieska - szlachtę, zaś barwa czerwona - lud; kolory te, umieszczone na fladze symbolizować miały równość tych grup społecznych i wskazywać na ich równorzędny status.

Symbol Paryża i Francji - wieża Eiffla - jest magnesem, który od początku swojego istnienia przyciągnął do siebie blisko 230 milionów turystów z całego globu. Jej wysokość wynosi 300,5m, wraz z anteną 324m. Wieżę z okazji Wystawy Światowej zaprojektował Gustaw Eiffel. Budowa rozpoczęła się w 1887 roku, a zakończyła dwa lata później - 31 marca 1889. Zużyto ponad 7000 ton stali, 2.5 mln nitów, przy jej budowie pracowało 300 robotników, 1 stracił życie.
Podczas silnego wiatru konstrukcja może przechylać się na boki nawet do 7cm.

Wieża była najwyższą konstrukcją na świecie do 1930 to w Nowym Jorku wzniesiono 319-metrowy Chrysler Building.
Podczas upałów wysokość wieży zwiększa się od kilku do 18 cm.



parę innych ciekawostek o wieży Eiffla :D

  • Średnio co 7 lat konserwatorzy na nowo malują wieżę zużywając ponad 50 ton farby. Do tej pory taki zabieg miał miejsce 17 razy.
  • Na całym świecie stworzono kilkanaście imitacji wieży m.in. w Las Vegas (165m) i w Pradze (60m).
  • Od początku swojego istnienia wysokość wieży Eiffla powiększała się kilkakrotnie za sprawą montowania coraz wyższych anten - łącznie o 12m.
  • Fundamenty konstrukcji sięgają od 8 do 14m wgłąb podłoża.


    Oraz porównanie z najwyższymi konstrukcjami świata :